Tel: 0(212) 883 30 91 | mail: info@pusulateknik.com.tr

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre standartlarda aksi belirtilmediği sürece, Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü genel bir kural olarak statik test katsayısı, elle işletilen kaldırma iletme ekipmanları ve kaldırma aksesuarları için 1,5 katını, diğer kaldırma iletme ekipmanları ve kaldırma aksesuarları için 1,25 katını, dinamik deneyde ise 1,1 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte dayanıklılık ve yeterlikleri bir yılı aşmayan sürelerle kontrol edilir.

Karşı ağırlıklı denge prensibi ve/veya kaldırma kapasitesinin yük kolundaki konuma göre değişen (Forklift, Mobil Vinç, Kule Vinç vb.) Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü için kararlılık deneyi ise ilgili standartlarda belirtilen kriterlere ve üreticisinin müsaade ettiği kriterlere uygun olarak konusunda uzman makine mühendislerimiz tarafından yapılır.

Periyodik Kontrol

Kapasitesinin altında kullanılacak kaldırma araçlarında beyan edilen kaldırılacak azami yük, işveren tarafından beyan edilen kaldırılacak maksimum ağırlıktır. Karşı ağırlıklı denge prensibi ve/veya kaldırma kapasitesinin yük kolundaki konuma göre değişen ve taşıyıcı alanı (kabin, platform ve benzeri) kişilerin kaldırılması için tasarlanan iş ekipmanlarında işletme kapasitesi belirlenemez.

Akredite olarak periyodik kontrol ve muayenelerini gerçekleştirdiğimiz kaldırma araçlarına dair detaylı bilgilere aşağıdaki link ve sekmelerden ulaşabilirsiniz.

Belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım kaldırma araçları periyodik kontrolü, kriter ve kontrol süreleri aşağıdaki Tablo’da belirtilmiştir.

Kaldırma ve İletme Ekipmanları Periyodik Kontrol Süreleri ve Kriterleri

Kaldırma ve İletme Ekipmanları Periyodik Kontrol Süreleri ve Kriterleri

(1) Yükleme amaçlı erişilebilen, taşıyıcı (kabin veya platform) içinde insan seyri bulunmayan, sadece yüklerin taşındığı asansörlerdir.
(2) Kapsamı, sadece donanımların kaldırma iletme ekipmanları ve aksesuarlarıdır.
(3) İskeleler, taşıyabilecekleri azami yük görünecek şekilde işaretlenir.

TÜRKAK tarafından akredite edilmiş A Tipi bir muayene kuruluşu olan firmamız merkezi Büyükçekmece ve çevresinde Beylikdüzü, Esenyurt, Çatalca, Hadımköy, Avcılar, Silivri, Arnavutköy, İkitelli ile Çorlu, Çerkezköy, Tuzla, Gebze vb. sanayi bölgeleri olmak üzere, müşterilerimizin talebi doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ,  Edirne, Çanakkale, Kocaeli, Bursa ile Marmara Bölgesi ve Türkiye’nin her ilinde Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü hizmeti ve muayene faaliyetlerini 7 Gün 24 saat gerçekleştirebilir durumdadır.

İletişim sayfamızdan ulaşabileceğiniz e-posta, faks yada teklif talebi kanallarından herhangi biri ile bizlere ulaşarak kolayca fiyat teklifi alabilir, dilediğiniz gün ve zamana göre muayenelerinizi programlayabilir ve yaptırabilirsiniz.