Tel: 0(212) 883 30 91 | mail: info@pusulateknik.com.tr

Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre standartlarda aksi belirtilmediği sürece, Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü, beyan edilen yükün  en az 1,25 katını, dinamik deneyde ise 1,1 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte dayanıklılık ve yeterlikleri bir yılı aşmayan sürelerle kontrol edilir.

Karşı ağırlıklı (Forklift, Mobil Vinç, Kule Vinç vb.) Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü için kararlılık deneyi ise ilgili standartlarda belirtilen kriterlere ve üreticisinin müsaade ettiği kriterlere uygun olarak konusunda uzman makine mühendislerimiz tarafından yapılır.Periyodik Kontrol

Kapasitesinin altında kullanılacak kaldırma araçlarında beyan edilen kaldırılacak azami yük, işveren tarafından beyan edilen kaldırılacak maksimum ağırlıktır.

Akredite olarak periyodik kontrol ve muayenelerini gerçekleştirdiğimiz kaldırma araçlarına dair detaylı bilgilere aşağıdaki link ve sekmelerden ulaşabilirsiniz.

Belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım kaldırma araçları periyodik kontrolü, kriter ve kontrol süreleri aşağıdaki Tablo’da belirtilmiştir.

Kaldirma araclari periyodik kontrolu

Kaldirma Araçları Periyodik Kontrolü Süre ve Kriterleri

(1) Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükün en az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

(2) Mobil kaldırma ekipmanlarının dışında kalan kaldırma ekipmanları için kararlılık deneyi ise gerek görüldüğünde ilgili standartlarda belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

(3) Kapasitesinin altında kullanılacak kaldırma araçlarında beyan edilen kaldırılacak azami yük görünecek şekilde işaretlenir. Beyan edilen yükün üstünde bir ağırlığın kaldırılmasının söz konusu olduğu durumlarda kaldırma aracı kaldırılacak yükün miktarı esas alınarak yukarıda belirtilen kriterler çerçevesinde teste tabi tutulmadan kullanılamaz. (Beyan yükü; kaldırma aracında işveren tarafından beyan edilen kaldırılacak maksimum ağırlıktır.)

 (4) Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış kaldırma iletme ekipmanı periyodik kontrolü,  makine ve elektrik ile ilgili branşlarda periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler birlikte görev alınarak yapılır.

(5)  İskelelerin periyodik kontrolleri mühendislik ve mimarlık fakültelerinden inşaat ve makine mühendisliği ile mimarlık bölümü mezunları makine ve inşaat teknikeri veya yüksek teknikerleri, gemi inşası işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır.

(6)  İskeleler, üzerlerinde taşıyabileceği azami yük görünecek şekilde işaretlenir.

TÜRKAK tarafından akredite edilmiş A Tipi bir muayene kuruluşu olan firmamız merkezi Büyükçekmece ve çevresinde Beylikdüzü, Esenyurt, Çatalca, Hadımköy, Avcılar, Silivri, Arnavutköy, İkitelli ile Çorlu, Çerkezköy, Tuzla, Gebze vb. sanayi bölgeleri olmak üzere, müşterilerimizin talebi doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ,  Edirne, Çanakkale, Kocaeli, Bursa ile Marmara Bölgesi ve Türkiye’nin her ilinde Kaldırma Araçları Periyodik Kontrolü hizmeti ve muayene faaliyetlerini 7 Gün 24 saat gerçekleştirebilir durumdadır.

İletişim sayfamızdan ulaşabileceğiniz e-posta, faks yada teklif talebi kanallarından herhangi biri ile bizlere ulaşarak kolayca fiyat teklifi alabilir, dilediğiniz gün ve zamana göre muayenelerinizi programlayabilir ve yaptırabilirsiniz.